یک روز ، یک جمله ...

امروز به هر کاری که قراره انجام بدی، باور داشته باش

×

پیام

Failed loading XML...
19 آبان

حذف کامل اطلاعات هارد دیسک مطلب ویژه

در بعضی شرایط کاربران می خواهند تمام اطلاعات موجود بر روی هارددیسک خود را به صورت کامل و غیرقابل بازگشت پاک نمایند.

به دلیل وجود الزامات امنیتی شاید این امر برای خیلی از سازمان ها و ارگان ها بسیار ضروری باشد. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد، از روش های سخت افزاری و انهدام دیسک تا روش ها نرم افزاری و حذف کامل اطلاعات.

در این مقاله می خواهیم با یکی از روش های نرم افزاری برای حذف کامل اطلاعات آشنا شویم. نرم افزار DBAN یا بهتر بگوییم خط فرمان DBAN یا Darik’s Boot And Nuke ابزاری است که به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات بر روی هارد دیسک را به صورت کامل حذف نمایید. این ابزار با ایجاد یک سری عملیات های تصادفی و جایگزین کردن بیت ها دسترسی به کل اطلاعات بر روی هارددیسک را غیر ممکن می کند. این ابزار از هر نوع هارد دیسکی پشتیبانی می کند.

  • برای شروع کار ابتدا فایل ISO مربوط به این ابزار را از این لینک دانلود نمایید. سپس آنرا بر روی یک فلش یا CD رایت نمایید.
  • سیستم را با این مدیای جدید بوت کنید تا محیط این ابزار برای شما نمایش داده شود.
  • پس از بوت شدن یکبار کلید Enter را فشار دهید تا هارد دیسک های متصل شده به سیستم را برای شما نمایش دهد.
  • در مرحله بعدی هارد دیسک مورد نظر خود را با کلید Space انتخاب کنید تا گزینه Wipe برای شما نمایش داده شود.
  • با زدن دکمه F10 فرآیند Wipe کردن اطلاعات را آغاز نمایید.

نکته: در صورتیکه با زدن دکمه F10 فرآیند Wipe کردن آغاز نشد، می بایست دکمه M را فشار دهید تا لیست الگوریتم های موجود بر روی این ابزار برای شما نمایش داده شود. سپس گزینه DoD 5220.22-M را انتخاب کنید (یک الگوریتم مطمئن برای حذف اطلاعات) تا فرآیند Wipe کردن آغاز شود.

نکته: براساس میزان فضای هارد دیسک شما ممکن است فرآیند Wipe کردن ساعت ها طول بکشد. بنابراین پیشنهاد می شود این کار را در ساعاتی انجام دهید که با سیستم خود برای چندین ساعت کار ندارید.

در استفاده از این ابزار کمال دقت را داشته باشید، بازگردانی اطلاعات پس از انجام فرآیند بالا تقریبا غیرممکن می باشد. برخی ابزارهای دیگر برای حذف کامل اطلاعات در زیر آمده است:

  • East-Tec Eraser
  • HardWipe
  • BCWipePD
رضا اردانه

مدیریت وب سایت آموزش دیجیتال

نظر دادن

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید