یک روز ، یک جمله ...

امروز به هر کاری که قراره انجام بدی، باور داشته باش

13 بهمن

آموزش راهکارهای HA و DR در SQL Server - بخش اول مطلب ویژه

این دوره به منظور آشنایی با مفاهیم و روش های ایجاد HA و DRP در دیتابیس های SQL می باشد. ابتدا می بایست با تفاوت معنایی این دو واژه آشنا شویم.

واژه HA یا High Availability به مفهومی اطلاق می شود که پوشش دهنده سیستم در زمان وقوع خطا می باشد، یعنی زمانیکه سیستم دچار یک اشکال می شود و در روند سرویس دهی وقفه ایجاد می شود، با ایجاد راهکارهای HA می توان ادامه روند کسب و کار را تضمین کرد.

واژه HA در زمان بروز Error مورد بهره برداری قرار می گیرد.

واژه Disaster Recovery به مفهومی اطلاق می شود که سیستم از مدار خارج شده و هیچگونه دسترسی به هیچ اطلاعاتی وجود ندارد، تمام راه های ارتباطی مسدود شده و در نهایت ادامه روند کسب و کار امکان پذیر نمی باشد. این مفهوم در زمان بروز رخدادهایی مانند آتش سوزی، سیل، جنگ و ... معنا پیدا می کند.

در سرویس پایگاه داده مایکروسافت، یعنی SQL Server راهکارهای HA و DRP وجود دارند که به شرح زیر هستند:

 • Log Shipping
 • Legacy Mirrors
 • Failover Clustering
 • Availability Groups
 • Additional Approaches

آشنایی با High Availability :

پایگاه داده های حساس به هیچ عنوان نباید عدم دسترس پذیری را تجربه نمایند. بهترین شرکت های دنیا که کسب و کار آنها بر پایه پایگاه داده می باشد (مانند فیسبوک، مایکروسافت و ...) %99.999 تضمین Uptime سیستم می دهند. این عدد معادل 5.26 دقیقه قطعی سرویس در طول سال می باشد.

یک راهکار HA به معنای این است که هر سرویس دیتابیس دارای یک سرویس دومی نیز باشد که بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی در صورت بروز هرگونه خطا در سرویس دهی، به صورت هوشمند، سرویس دوم پاسخگوی درخواست ها باشد.

بنابراین می توان به این نتیجه رسید که وجود هرچه قویتر راهکارهای HA منجر به افزایش مدت زمان Uptime یک سیستم در طول سال می شود.

آشنایی با Disaster Recovery :

در صورت بروز رخدادهای فاجعه آمیزی چون آتش سوزی، سیل، هک شدن سیستم، حذف اطلاعات و ... به چه صورت می توان ادامه روند کسب و کار را تضمین کرد؟ در اینجا راهکارهای DRP مشکل گشا خواهند بود.

در راهکارهای DRP زمانیکه یک تراکنش درون یک دیتابیس ثبت می شود، در نقطه ای دیگر که در یک مکان فیزیکی دیگر (از جدایی رک تا جدایی مرکز داده، شهر، کشور و قاره) قرار دارد، همان تراکنش ثبت می شود تا در صورت بروز هرگونه رخداد فاجعه آمیز، اطلاعات از بین نرفته و روند ادامه کسب و کار باقی بماند.

تفاوت های دو مفهوم به لحاظ ویژگی:

 • High Availability
 1. Maximum Uptime
 2. Zero Data Loss
 3. Automated Failover
 • Disaster Recovery
 1. Minimum Recovery Time
 2. Minimize Data Loss
 3. Point in time recovery
 4. Business Continuity

سیاست گذاری ادامه روند کسب و کار در یک سازمان به شرایط زیر بستگی دارد. با بررسی این شرایط و تعیین راهکارهای مورد نیاز با توجه به هزینه های پیش رو می توان اقدام به تعیین سیاست ادامه روند کسب و کار کرد:

 • تعیین نیازمندیها
 • منابعی که می بایست در دسترس باشند
 • حداقل مدت زمان قطعی سرویس
 • حداکثر مدت زمان جهت بازگردانی اطلاعات (RTO)
 • دورترین نقطه ای که بازگردانی اطلاعات به آن نیاز است (RPO)

در بخش دوم این آموزش به بررسی معماری Log های SQL خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

رضا اردانه

مدیریت وب سایت آموزش دیجیتال

1 نظر

نظر دادن

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید