یک روز ، یک جمله ...

امروز به هر کاری که قراره انجام بدی، باور داشته باش

×

پیام

Failed loading XML...
25 ارديبهشت

دوره آموزشی VCP 6 از سری آموزش های مجازی سازی مطلب ویژه

دوره آموزش مجازی سازی براساس معماری VMWare و با نام دوره VCP 6 در وب سایت آموزش دیجیتال آغاز گردیده است.

بر اساس اصول آموزشی در وب سایت آموزش دیجیتال، این دوره نیز بر پایه یک سناریوی واقعی و قابل اجرا آموزش داده می شود. برخی از مطالب موجود در سرفصل اصلی این دوره حذف شده است، اما چیزی که به عنوان دوره آموزشی VCP در این وب سایت قرار داده شده است یک دوره کاملا کارآمد و عملیاتی است.
در صورتیکه علاقمند به دریافت مدرک بین المللی این دوره باشید، لازم است تا دوره VCP 6 را در یکی از آموزشگاه های معتبر شرکت VMWare طی نمایید و بعد از پایان دوره اقدام به کسب مدرک نمایید به همین دلیل دریافت این مدرک برای علاقمندان در ایران امکان پذیر نمی باشد.

VCP

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، دوره های مختلفی را می توانید بگذرانید.
برای شروع آموزش می بایست ابتدا کمی با فرهنگ لغات مجازی سازی آشنا شوید، اما اصلی ترین واژه که هم مشخص کننده ساختار مجازی از ساختار واقعی و هم مشخص کننده معماری مجازی سازی می باشد "ناظر سخت افزاری" یا Hypervisor است.
این واژه در واقع بیانگر کنترل کننده سخت افزار سیستمی که می خواهید در یک محیط مجازی از آن استفاده نمایید می باشد. برای درک بهتر این واژه می توانیم آنرا با یک فرد دروغگو مقایسه نماییم!
یک ناظر سخت افزاری وظیفه تخصیص منابع به ماشین های مجازی را دارد اما فارغ از سخت افزاری که بر روی سیستم قرار داده شده است می تواند بیش از آنچه که بر روی سیستم به صورت فیزیکی نصب شده است را در اختیار ماشین های مجازی قرار دهد!!.
تصور کنید می خواهید سیستم عامل ویندوز سرور 2012 را به صورت مجازی نصب نمایید. براساس آنچه شرکت مایکروسافت اعلام می نماید، شما نیاز به 2 گیگابایت حافظه اصلی و 40 گیگابایت فضای دیسک دارید. حال اگر منابع سخت افزاری موجود بر روی سیستم شما کمتر از مقدار مورد نیاز باشد (به طور مثال 1 گیگابایت حافظه در اختیار دارید)، شما به راحتی می توانید با تخصیص دادن 2 گیگابایت فضا (که در واقع یک قالب متنی است برای راضی کردن سیستم عامل) به یک ماشین، اقدام به پاس کردن شرایط سخت افزاری مورد نیاز سیستم عامل خود نمایید. به همین سادگی!!
بنابراین می توان گفت که Hypervisor یک لایه میانی بین سخت افزار و سیستم عامل های متعدد می باشد که مانع از آگاهی سیستم عامل ها از میزان منابع واقعی سیستم خواهد شد.
حال می توانیم به معماری های مختلف Hypervisor بپردازیم. در مجموع ناظرین بر سخت افزار به 2 صورت پیاده سازی می شوند:

  • ناظر بر سخت افزار مبتنی بر سیستم عامل
  • ناظر بر سخت افزار مستقل از سیستم عامل

دسته اول، آن دسته از ناظرین بر سخت افزار می باشند که راه اندازی آنها مستلزم وجود یک سیستم عامل می باشد بدین معنا که خود این ناظرین به صورت یک نرم افزار بر روی سیستم نصب می شوند. نرم افزارهایی چون VMWare Workstation یا Virtual Box و KVM
دسته دوم، آن دسته از ناظرین بر سخت افزار می باشند که راه اندازی آنها فارغ از سیستم عامل بر روی سیستم می باشند و در واقع خود آنها کنترل کننده مستقیم سخت افزار می باشند. از این دست محصولات می توان به ESXi و Hyper-V اشاره کرد.
این دوره جهت آشنایی و راه اندازی ESXi و مدیریت پیشرفته آن آغاز شده است. با وب سایت آموزش دیجیتال همراه باشید.

رضا اردانه

مدیریت وب سایت آموزش دیجیتال

نظر دادن

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید