یک روز ، یک جمله ...

امروز به هر کاری که قراره انجام بدی، باور داشته باش

22 خرداد

نصب کردن vCSA در ESXi مطلب ویژه

به منظور نصب سرویس vCenter به صورت Appliance می بایست ابتدا بسته vCSA را تهیه نمایید.

نصب این بسته به صورت Deploy کردن یک VM می باشد اما فرآیند این کار تحت وب صورت می پذیرد. برای این منظور می بایست ابتدا یک پلاگین بر روی مرورگر خود نصب نمایید. این پلاگین درون بسته نصبی vCSA موجود می باشد.

نکته: پس از نصب این پلاگین و اجرای فایل نصب این سرویس ممکن است پلاگین توسط مرورگر شما شناسایی نشود، در این صورت کافی است یکبار سیستم خود را مجدد راه اندازی نمایید.

پس از موفقیت در نصب این پلاگین فایل نصبی این سرویس که یک فایل HTML است را اجرا نمایید. از صفحه نمایش داده شده گزینه Install را انتخاب نمایید تا مراحل نصب آغاز شوند:

  • مرحله اول تایید توافقنامه بین شما و شرکت VMWare می باشد.
  • مرحله دوم جایی است که شما باید اطلاعات سرور ESXi خود را که می خواهید این سرویس روی آن Deploy شود را وارد نمایید.
  • در مرحله سوم می بایست نام سرویس vCenter و رمز عبور برای کاربری root سیستم عامل آنرا وارد نمایید. همانطور که مشخص است vCSA یک بسته تحت لینوکس می باشد، لذا نامگذاری آن بر اساس حروف کوچک یا بزرگ برای استفاده های آتی مهم می باشد.
  • در مرحله چهارم شما می توانید معماری نصب vCenter را انتخاب نمایید. برای راحتی کار گزینه Embedded را انتخاب نمایید تا تمام ویژگی های سرویس vCenter به صورت یکجا نصب شوند.
  • مرحله پنجم مربوط به راه اندازی سرویس SSO می باشد. در این مرحله می توانید اقدام به ایجاد یک SSO جدید کرده و یا سرویس vCenter را به یک SSO دیگر متصل نمایید.

نکته: سرویس SSO در vCenter یک مفهوم مستقل از سرویس Active Directory می باشد و فقط برای مجموعه vSphere مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین در صورتیکه اقدام به ایجاد یک SSO جدید کردید نام دامنه را چیزی جدای نام دامنه Active Directory خود قرار دهید.

  • مرحله ششم مربوط به تعیین اندازه سرویس vCenter می باشد. براساس اندازه محیط مجازی خود یکی از گزینه ها را انتخاب نمایید.

نکته: انتخاب اندازه محیط مجازی، تعیین کننده میزان سخت افزار و پلتفرم های مورد نیاز سرویس vCenter می باشد.

  • مرحله بعدی مربوط به تعیین فضایی است که قرار است vCenter در آن فضا ذخیره شود.
  • مرحله بعدی مربوط به تعیین دیتابیس این سرویس می باشد. شما می توانید این کار را با اتصال سرویس به یک دیتابیس داخلی و یا اتصال به یک Oracle DB انجام دهید.
  • مرحله نهم مربوط به تنظیمات شبکه می باشد. برای این مرحله بر اساس سناریو می بایست آدرس IP مربوط به سرویس vCenter یعنی 172.24.0.5 را وارد نمایید. مواردی مانند Subnet Mask و FQDN را نیز حتما وارد نمایید.
  • در نهایت در مرحله دهم عملیات نصب را به پایان رسانده تا vCSA شما به صورت یک ماشین مجازی بر روی هاست مدنظر Deploy شود.

پس از پایان Deploy کردن ماشین vCenter می توانید از طریق آدرس https://172.24.0.5 به این سرویس دسترسی پیدا نمایید. برای وارد شدن به این سرویس از نام کاربری administrator@”SSO Name” و رمز عبوری که در مرحله SSO وارد کردید استفاده نمایید.

اولین کار پس از راه اندازی این سرویس ثبت لایسنس برای این سرویس می باشد. لایسنس موقت موجود در سرویس vCenter پاسخگوی سناریو ما می باشد.

رضا اردانه

مدیریت وب سایت آموزش دیجیتال

نظر دادن

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید