یک روز ، یک جمله ...

امروز به هر کاری که قراره انجام بدی، باور داشته باش

09 تیر

بررسی مفاهیم فضاهای ذخیره سازی اطلاعات مطلب ویژه

همانطور که در بخش واژه شناسی محیط مجازی بیان شد، برخی از واژگان مربوط به بخش فضاهای ذخیره سازی اطلاعات می باشند.

به صورت کلی می توان بخش فضاهای ذخیره سازی اطلاعات در محیط مجازی VMWare را به صورت زیر تقسیم بندی کرد:

  • براساس نوع اتصال
  • براساس فرمت
  • براساس تخصیص فضا

براساس نوع اتصال:

فضاهای ذخیره سازی برای محیط مجازی می توانند به صورت های زیر به هاست ها متصل شوند:

  • Locally Attached
  • Network Attached
  • SAN Attached

Storage

 

اتصال به صورت محلی به این مفهوم است که دیسک درون خود سرور قرار دارد و در واقع هارددیسک خود هاست به عنوان فضایی برای قرار دادن VM ها در نظر گرفته شده است.

اتصال به صورت Network مربوط به فضاهای ذخیره سازی می باشند که به صورت iSCSI به هاست ها متصل می شوند و از طریق ارتباطات شبکه ای قابل رویت می باشند.

اتصال به صورت SAN مربوط به فضاهایی می باشند که به صورت ارتباطات فیبرنوری به هاست ها متصل شده اند. از این نوع اتصالات برای محیط های متوسط رو به بالا بسیار استفاده می شود.

نکته: یک نوع اتصال دیگر نیز وجود دارد که بیشتر از اینکه نوعی از اتصال باشد در واقع یک ویژگی و مفهوم برای این سرویس می باشد. اتصال vSAN مربوط به دیسک های محلی هاست ها می باشد که با یک پیکربندی مجزا می توانند در چرخه Datastore های محیط مجازی قرار گیرند. در یک آموزش مجزا، به تفصیل به این تکنولوژی پرداخته خواهد شد.

براساس فرمت:

همانطور که می دانید، هر فضایی برای اینکه قابلیت قرار دادن فایل را پیدا کنند می بایست فرمت شوند. مفهوم این جمله به صورت ساده این است که هر فضای ذخیره سازی می بایست تحت کنترل فایل سیستم آن سیستم عامل قرار گیرد تا بتوان بر روی آن فایل قرار داد. فایل سیستمی که سرویس ESXi از آن بهره می برد VMFS می باشد.

نکته: شما می توانید فضایی را به صورت NFS یا File Based System به هاست های خود معرفی نمایید که در این صورت براساس مفهوم NFS قابلیت کنترل و مدیریت این فضا با هاست ESX نخواهد بود و هاست ها فقط فایل های خود را درون این فضا قرار می دهند.

Storage 01

براساس تخصیص فضا:

تخصیص فضا به ماشین های مجازی بسیار حائز اهمیت می باشد. انواع مختلف این تخصیص ها به صورت زیر می باشد:

  • Thin Provisioned
  • Thick Provisioned

این دو مفهوم مختص فضای مجازی نمی باشند. از این مفاهیم در اکثر دستگاه های فضای ذخیره سازی استفاده می شود. در صورتیکه از حالت Thin استفاده نمایید، تمام فضای مشخص شده به صورت یکجا در اختیار ماشین قرار داده نمی شود. عملکرد این حالت به این صورت است که ماشین مجازی ابتدا میزان فضای مورد نیاز خود را از مقدار تخصیص داده شده اشغال می کند و در نهایت در صورت داشتن روند رشد، از مابقی فضای تخصیص داده شده بهره می برد. مفهوم ساده تر این ساختار این است که شما به ماشین مجازی خود اجازه می دهید تا مقدار مشخصی رشد کند اما در صورتیکه هرگز به آن مقدار مشخص نرسد، فضای شما را آزاد نگه دارد.

در حالت Thick شما تمام فضای مشخص شده برای ماشین مجازی را به صورت یکجا در اختیار ماشین قرار می دهید و این مقدار فضا از فضای اصلی شما کم خواهد شد.

نکته: مفهوم دیگری با عنوان RDM یا Row Disk Mapping نیز وجود دارد که براساس این مفهوم شما می توانید فضایی را به یک ماشین مجازی اختصاص دهید که مدیریت آن با فایل سیستم ESXi نمی باشد. در واقع شما می توانید یک فضای مشخصی را به سمت ماشین خود Pass-through نمایید و مدیریت آن را به فایل سیستم مربوط به سیستم عامل ماشین مجازی خود قرار دهید. معمولا این اقدام زمانی صورت می گیرد که نیاز دارید سیستم عاملی مانند ویندوز به صورت مستقل و برای سرویس هایی مانند Clustering به یک فضا دسترسی داشته باشد.

به منظور دسترسی به فضاهای ذخیره سازی بر روی هاست های خود می توانید از طریق کنسول وب سرویس vCenter به زیر مجموعه Storage رفته و براساس دیتاسنتر های ایجاد شده لیست Datastore های خود را ملاحظه نمایید. همچنین می توانید مستقیما بر روی هاست خود در زیر مجموعه دیتاسنتر کلیک کرده و گزینه Related Objects و بعد از آن Datastore را انتخاب نمایید. در این بخش می توانید اقدام به اضافه کردن یک فضای جدید نمایید.

NFS

در ادامه این آموزش به نحوه اضافه کردن فضای ذخیره سازی به هاست ها خواهیم پرداخت.

رضا اردانه

مدیریت وب سایت آموزش دیجیتال

نظر دادن

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید