یک روز ، یک جمله ...

امروز به هر کاری که قراره انجام بدی، باور داشته باش

02 شهریور

بررسی مفاهیم شبکه در مجازی سازی مطلب ویژه

در محیط های مجازی یکی از پیچیده ترین و جذاب ترین مفاهیم، مواردی است که مربوط به حوزه شبکه می شوند.

در معماری vSphere این مفاهیم به نوبه خود دارای ویژگی های خاصی می باشند که در این بخش می خواهیم به بررسی آنها بپردازیم.

مفهوم vSwitch :
در محیط های واقعی شما می توانید شبکه خود را براساس نیازهای خاص خود تقسیم بندی کنید. بدین معنا که براساس یکسری اصول امنیتی و فنی می توانید یک سوئیچ فیزیکی را به چند سوئیچ منطقی تقسیم نمایید. این کار با استفاده از VLAN صورت می پذیرد.
حال زمانیکه شما محیط فیزیکی و واقعی را به یک محیط مجازی تبدیل کرده اید چه اتفاقی رخ می دهد؟ در این حالت نیز شما با استفاده از ایجاد vSwitch می توانید اقدام به تولید بخش های مجزا از هم در ساختار شبکه خود نمایید.
به طور مثال شما دارای یک سرور فیزیکی با 4 پورت شبکه می باشید. این 4 پورت به صورت فیزیکی به یک سوئیچ در شبکه شما متصل شده اند. در سمت شبکه اصلی شما، 4 بخش مجزا (منظور 4 VLAN) وجود دارد.
شما می توانید برای هر یک از این VLAN ها به صورت مجزا یک vSwitch با نام مشخص و قابل درک برای خودتان ایجاد کرده و ترافیک هایی را تولید نمایید که TAG مربوط به آن VLAN بر روی آنها خورده و به سمت شبکه فیزیکی شما هدایت می شوند.

براساس توضیحات بالا شما با دو مفهوم دیگر آشنا شدید. ارتباطات فیزیکی که از یک پورت شبکه بر روی سرور به یک پورت شبکه بر روی سوئیچ فیزیکی متصل می شود Uplink نام دارد و زمانیکه شما تعیین می نمایید که یک vSwitch با چه VLAN TAG اقدام به عبور ترافیک نماید در واقع اقدام به ایجاد PortGroup کرده اید.

مفهوم VM Kernel :
این مفهوم مربوط به شبکه مدیریتی سرور ESX شما می باشد. زمانیکه شما ESX خود را نصب و اقدام به IP دهی به آن می کنید در واقع دارید برای آن سرور یک VM Kernel ایجاد می نمایید. از این پورت برای بهره مندی از ویژگی های زیر می توانید استفاده نمایید:

  • vMotion Traffic
  • Fault Tolerance (FT) logging
  • Management Traffic
  • vSphere Replication Traffic
  • iSCSI Traffic
  • NFS Traffic

VMKernel

موارد بالا آشنایی با مفاهیم اولیه شبکه در ساختار مجازی سازی VMWare بود. در ادامه این دوره آموزشی به ارائه مطالب بیشتری در این حوزه پرداخته خواهد شد، اما می بایست به خاطر داشته باشید که مباحث مربوط به شبکه در ساختار مجازی VMWare خود دارای دوره های مجزا می باشند.

رضا اردانه

مدیریت وب سایت آموزش دیجیتال

1 نظر

نظر دادن

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید