یک روز ، یک جمله ...

امروز به هر کاری که قراره انجام بدی، باور داشته باش

×

پیام

Failed loading XML...
22 دی

دیتابیس و مدیریت آن در phpMyAdmin

اکثر اسکریپتها از پایگاه های داده برای ذخیره اطلاعات استفاده میکنند. در این بخش یاد خواهیم گرفت که چگونه یک دیتابیس در کنترل پنل دایرکت ادمین ساخته، یک کاربر را به آن مرتبط کنیم.

چگونه یک دیتابیس بسازیم و آنرا برای استفاده در اسکریپت آماده کنیم؟

برای ساخت یک دیتابیس ابتدا وارد کنترل پنل دایرکت ادمین شوید و سپس در بخش System management بر روی آیکن MySQL Management کلیک نمایید. در صفحه ای که برایتان باز میشود، برای ساخت یک دیتابیس جدید بر روی لینک Create New Database کلیک نمایید.

پر کردن اطلاعات در این صفحه بسیار آسان و واضح است، در بخش Database Name نام دیتابیس را وارد میکنید، در بخش Database Usename نام کاربری دیتابیس و سپس در بخش Username Password و Confirm Password پسورد مورد نظرتان را به ترتیب یک بار وارد کرده و یک بار معادل آن را تکرار میکنید. در پایان بر روی دکمه ی Create کلیک کنید.

همانطور که مشاهده میکنید، در پایان اطلاعات دیتابیس ساخته شده اعمل از نام دیتابیس، یوزر دیتابیس و پسورد آن به همراه سرور دیتابیس برایتان به نمایش در خواهد آمد. همانطور که در تصویر نیز قابل مشاهده است، به صورت اتوماتیک نام کاربری شما به پشت نام و یوزر دیتابیسی که ساخته این اضافه شده است. بنابراین نام دیتابیس به صورت accountuser_dbname و نام کاربری آن به فرم accountuser_dbuser خواهد بود.

در صفحه بالا بر روی عبارت HERE در پایین صفحه کلیک کنید تا به صفحه ی اصلی دیتابیس ها بازگردید. دیتابیس به لیست دیتابیس های جدید اضافه شده و آماده ی به کار گیری است. روی هر دیتابیس میتوان عملیات متفاوتی را انجام داد. همانطور که در شکل بالا نیز مشخص شده است، در زیر لیست دیتابیس ها، دکمه های Repair، Check, Optimize و Delete موجود است که بر حسب شرایط میتوانید از آنها استفاده نمایید. برای به کار گیری هر یک از این امکانات ابتدا می بایست دیتابیس مورد نظر را انتخاب کنید. سپس اگر میخواهید دیتابیس تعمیر شود روی دکمه Repair، اگر میخواهید در دیتابیس به دنبال مشکلات بگردید روی دکمه Check، اگر میخواهید دیتابیس را بهینه سازی کنید روی دکمه Optimize و در پایان اگر میخواهید دیتابیس حذف شود روی دکمه Delete کلیک کنید.

توجه داشته باشید که به جز Delete، هیچ یک از امکانات نام برده شده در بالا، بر روی دیتابیس خالی تاثیری ندارند. بنابراین مادامی که دیتابیس شما خالی است، هیچ یک از این امکانات نمیتوانند فعالیتی را روی آن انجام دهند.

اگر مایلید از دیتابیس خود یک نسخه ی پشتیبان تهیه نمایید کافی است بر روی لینک Download جلوی دیتابیس مورد نظرتان کلیک نمایید. حجم دیتابیس نیز در ستون Size به نمایش گذاشته شده است. یکی از موارد کاربرد امکان Optimize در زمانی است که میخواهید یک بکاپ از دیتابیس تهیه کنید. این امکان میتواند تا حدودی باعث کاهش حجم دیتابیس شما شود.

عوض کردن رمزعبور یک دیتابیس و تغییر سطوح دسترسی آن

چگونه رمزعبور یک دیتابیس را عوض کنیم؟

دانستن رمزعبور یک دیتابیس، چه برای ورود به phpMyAdmin و چه برای استفاده در اسکریپتها، امری کاملا ضروری است. اما به هر حال شرایطی پیش می آید که ممکن است شما رمزعبور را فراموش کرده باشید و یا به هر دلیلی نیاز باشد این رمزعبور را تغییر دهید. برای این کار به شیوه ی زیر عمل کنید :

  • وارد اکانت خود در دایرکت ادمین شده و از بخش System management آیکن MySQL management را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.
  • در جلوی نام کاربری بر روی modify password کلیک کنید. در صفحه ی جدید رمزعبور مورد نظرتان را وارد نموده و سپس بر روی دکمه ی Save کلیک کنید تا تنظیمات مورد نظر شما بر روی دیتابیس اعمال شود.

چگونه سطوح دسترسی یک یوزر را تغییر دهیم؟

طبق آموزش بالا روی نام دیتابیس کلیک کنید تا لیست کاربران آن به نمایش در بیاید. سپس در جلوی نام کاربری بر روی Modify privilages کلیک کنید تا لیست دسترسی ها را مشاهده نمایید.

رضا اردانه

مدیریت وب سایت آموزش دیجیتال

نظر دادن

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید